Tarjoukset -osioon listautuvat kyseisen tarjouspyynnön saapuneet tarjoukset ja niihin liittyvät dokumentit.
Saapuneet tarjoukset
Jokaisen tarjouksen kohdalle on merkitty seuraavat tiedot:
- Milloin tarjous on jätetty
- Kuka tarjouksen on jättänyt
- Tarjouksen ESPD
- Tarjouksen dokumentit
- Avaa tarjouksen dokumentit
- Koosteliite tarjoajan Tarjouspalvelu.fi -toimittajaportaaliin syöttämistä tiedoista
- Tarjouksen ESPD -pdf kooste
- Muut dokumentit
- Tarjouksen liitteeksi ladatut tiedostot listautuvat yksittäin
- Avaa tarjouksen dokumentit
- Tarjouksen käsittelytiedot
- Tarjouksen avaajan tiedot sekä kellonaika, jolloin tarjous on aloitettu.
- Tämä tarkoittaa sitä hetkeä, jolloin kyseinen tarjouspyyntö on avattu Tarjouspalvelu.fi -portaalissa.
- Tarjouksen viimeisimmän avaajan tiedot sekä kellonaika, jolloin tarjouslomake on viimeisimmän kerran avattu Tarjouspalvelu.fi -portaalissa.
- Tarjouksen avaajan tiedot sekä kellonaika, jolloin tarjous on aloitettu.
KUVA: Tarjouksen dokumentit -painikkeen alta avautuvat tarjousdokumentti sekä tarjouksen muut dokumentit. Tarjouksen käsittelytiedot -linkin alta avautuvat tarjouksen avaajan sekä viimeisimmän avaajan tiedot.
- Lataa kaikki dokumentit (ZIP)
- Voit ladata kaikki tarjouksen dokumentit kerralla koneellesi ZIP-pakettina
Mikäli hankinta on jaettu osiin, voi saapuneita tarjouksia tarkastella myös osa-alueittain.
Kelvollinen tarjoaja
"Kelvollinen tarjoaja" -kohdassa on oletuksena valinta tarjouskohtaisesti. Mikäli tarjoaja halutaan sulkea pois tarjousvertailusta, poistetaan ruksi rivin lopussa.
- Jos "Kelvollinen tarjoaja" kohdasta otetaan täppä pois tarjoajalle voidaan kohdistaa poissulkupäätös
KUVA: Poista täppä kohdasta "Kelvollinen tarjoaja" ja kohta "Tee poissulkupäätös" avautuu.
Tee poissulkupäätös
- Vastaanottajaksi tulee se tarjoaja, jolle poissulkupäätös kohdistetaan
- Poissulkupäätökselle tulee järjestelmän oletussisältö, mutta viestiä voidaan tarvittaessa muokata
- Muokkaa viestin otsikkoa
- Muokkaa viestin sisältöä
- Lisää tarvittaessa liitetiedostoja
- Lähetä poissulkupäätös tai tallenna ilman lähettämistä
Huom! Kun tarjoajalle on lähetetty poissulkemispäätös, ei tarjoaja ei ole mukana vertailutaulukolla eikä hänelle voi kohdistaa järjestelmän kautta hankintapäätöstä tai hankintapäätöksen tiedoksiantoviestiä
KUVA: Poissulkupäätöksen laatiminen. Lisää poissulkupäätösviestille liitetiedosto kohdasta "Lisää uusi liitetiedosto"
Jos tarjoajan kelvollisuutta halutaan muuttaa vertailutaulukon muodostamisen jälkeen, tulee kumota aiemmat valinnat ja aloittaa alusta (tämä toiminnallisuus poistaa avatun vertailutaulukon sekä sinne lisätyt tiedot)
HUOM! Tarjoajien kelpoisuutta voi palata muokkaamaan niin kauan, kunnes hankintapäätöksen tiedoksianto on lähetetty (muokkausten jälkeen tulee aina muodostaa vertailutaulukko uudestaan).
Katso myös: Tarjousten täsmennys
Lataa kaikkien tarjousten dokumentit (ZIP)
Toiminnolla voidaan koostaa kaikista saapuneista tarjouksista sekä tarjousten liitteistä yksi dokumenttipaketti.
- Kaikki dokumentit ovat lisäksi automaattisesti tallentuneena ko. kilpailutuksen "Dokumentit"-osiossa
Tarjoajien valinta
Kun tarjoajien kelpoisuus on käsitelty voidaan siirtyä tarjousten vertailuun
- Valitsemalla "Luo vertailu" järjestelmä muodostaa vertailutaulukon, jossa tarjouksia päästään vertailemaan
- Katso ohje vertailutaulukon käsittelyyn täältä
KUVA: Tarjoajien valinta tehdään vertailutaulukossa.